TERENSKA NASTAVA

TRAVNJACI

U četvrtak, 18.04.2024. godine učenici 4.a i 4.b razreda te učenici PŠ Soljak zajedno sa svojim učiteljicama Ivanom Golužom, Zorom Leko-Mlivić i Itanom Tomšić odradili su terensku nastavu u glavnom gradu RH, Zagrebu.

Ranim jutarnjim vlakom uputili su se u Zagreb. Za vrijeme putovanja u kupeima su odradili nekoliko zanimljivih zadataka u kojima su učenici istraživali jezične zagonetke i pojmove vezane uz travnjake. Zatim su osmišljavali svoje zadatke i u grupama ih razmjenjivali i otkrivali značenja. Zbog ovakvih aktivnosti inače četverosatni put protekao je iznimno brzo.

Stigavši na zagrebački Glavni kolodvor uputili su se tramvajem u park-šumu Maksimir. U suradnji s Javnom ustanovom Maksimir učenici su sudjelovali u edukativnom programu MAKSIMIRSKI ISTRAŽIVAČI. Program obuhvaća istraživački rad i edukativne radionice uz stručno vodstvo.  U Maksimiru učenike i učiteljice dočekala je gospođica Marija Dadić, edukatorica. Učenici su sudjelovali na radionici TRAVNJACI koja je obuhvaćala šetnju Maksimirom uz priče o zanimljivostima jezera, spomenika te flore parka.

Najvažniji dio radionice održao se na Livadi leptira. U sklopu ove aktivnosti učenici su se upoznali s  glavnim značajkama životne zajednice travnjaka, njezinom strukturom i razlikom u odnosu na životnu zajednicu šume. Istraživačkim radom u skupinama određivali su neke vrste biljaka i životinja travnjaka.

Nakon trosatne radionice uslijedio je odlazak u Zoološki vrt grada Zagreba u kojemu su ručali te nastavili obilazak vrta te upoznavali različite vrste i staništa životinja.

Uslijedio je odlazak na Glavni kolodvor gdje nas je čekao dugi povratak kući uz zagonetke koje i nije bilo tako lako otkriti.  Kući su stigli veseli i zadovoljni i jedva čekaju ponovni odlazak u metropolu.

Ovim putem želimo se zahvaliti Hrvatskim željeznicama i njenim djelatnicima na izvrsnoj suradnji u planiranju i ostvarivanju puta.

objavio: Marijela Đeri   datum: 3. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »