Projekt Šafran

Projekt  Šafran     – 27. siječnja –

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti

Dan sjećanja na Holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj. Toga se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.

I učenici naše škole sudjeluju u obilježavanju ovoga dana kroz međunarodni projekt Šafran. Naime, u studenom su prošle godine učenici povijesne skupine s nastavnikom Ivicom Racićem ispred škole zasadili lukovice šafrana u znak sjećanja na milijun i pol židovske i tisuće druge djece koja su svoj život izgubila u vrijeme Holokausta. Šafrani bi trebali procvjetati upravo krajem ovoga mjeseca.

Cilj je ovoga projekta podizati svijest učenika o opasnostima diskriminacije i predrasuda, učiti djecu toleranciji,  poštivanju različitosti i potaknuti interes za upoznavanje drugih naroda, kultura i religija te cvjetanjem šafrana obilježiti i Dan sjećanja na Holokaust.

objavio: Marijela Đeri   datum: 23. 1. 2013.

« Svibanj 2024 »