Učiteljice iz OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ Strizivojna u sklopu projekta Erasmus + na sastanku u Poljskoj, Bochnia

Učiteljice iz OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ Strizivojna

u sklopu projekta Erasmus + na sastanku u

Poljskoj, Bochnia

U sklopu Erasmus+ projekta pod nazivno DIGital CULTURal heritagE učiteljice Marija Jurić, Jasenka Sabljak – Živić i koordinatorica projekta Zrinka Racić sudjelovale su u prvoj mobilnosti u mjestu Bochnia u Poljskoj. Svrha ove mobilnosti je upoznavanje partnera iz projekta, razrada i dogovor oko detalja u planiranim aktivnostima, radionice te učenje o kulturnoj baštini i hrani partnerske države domaćina. Mobilnost je provedena u periodu od 14. do 20. studenog 2021.

Prvi dan projekta učenici su im priredili svečani prijem te sve učitelje iz partnerskih škola učili njihov tradicionalni ples. Učiteljice su tada  imale priliku vidjeti kako izgleda i kako funkcionira škola u Bochniji te na koji način se odvija nastava u vrijeme pandemije.

U sklopu projektne aktivnosti posjetile su brojne muzeje i ustanove u Bochniji, ali i u Krakowu. Najveći dojam ostavio je rudnik soli koji se nalazi u Bochniji te posjetitelji mogu u vođenoj turi ići u muzej na 250 m ispod zemlje. To je najstariji rudnik soli u Poljskoj, ali ne i najveći. U sklopu njega nalazi se crkva, dvorane za razne aktivnosti te ostatci nekadašnje ručne eksploatacije soli iz rudnika.

U Krakowu su posjetili tvornicu Oskara Schindlera s muzejskim postavom koji prikazuje događaje od vremena prije okupacije Poljske pa sve do oslobođenja Poljske tijekom Drugog svjetskog rata.  U sklopu mobilnosti posjetile su Wawel dvorac i katedralu, glavni trg, The Cloth Hall, kazalište,  Kazimier ulicu te zadnji dan Auschwitz Birkenau muzej koji je na sve partnere ostavio neizbrisiv trag.

Posjet Bochniji učiteljice su iskoristile kako bi posjetile i Općinu Drwinia koja je prijateljska općina s Općinom Strizivojna. Ta suradnja traje od 2018. godine, a sporazum o suradnji potpisan je još 2019. Učiteljice su primili načelnik općine Jan Pajak i zamjenik Mateusz Kracik te je dogovorena daljnja suradnja dviju općina te se za mjesec lipanj planirana razmjena učenika. Učiteljice su također posjetile osnovnu školu i glazbenu školu u Općini Drwinia.

Iduća dogovorena mobilnost u kojoj će sudjelovati učenici planirana je za ožujak u Portugalu i svibanj u Turskoj.

Mobilnost i sve aktivnosti u okviru projekta financirane su sredstvima  Europske unije u sklopu projekta Erasmus+ KA229 (KA229 - School  Exchange Partnerships) koje provodi Agencija za mobilnost i programe EU.

objavio: Marijela Đeri   datum: 24. 11. 2021.

« Lipanj 2024 »