Učenici naše škole u sklopu Erasmus + projekta na mobilnosti u Portugalu

Učenici naše škole u sklopu Erasmus + projekta

na mobilnosti u Portugalu

U sklopu Erasmus + projekta pod nazivom DIGital CULTURal HeritagE! učenici i učiteljice OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ Strizivojna boravili su u vremenu od 6. do 12. ožujka 2022.  u mjestu Samora Correia u Portugalu. Učenici  Marin Jukić, Fran Mandarić, Zvonimir Udovčić i Marinela Zeba u pratnji nastavnica Zrinke Racić i Ivane Ćosić sudjelovali su u planiranju i realizaciji mobilnosti. To je druga mobilnost u sklopu projekta, a tema ove mobilnosti bila je Tradicionalni plesovi i običaji. Projekt se provodi u suradnji sa školama partnerima iz Poljske, Belgije, Turske, Sjeverne  Makedonije i Portugala.  Za samu mobilnost učenici su se pripremali kroz dodatnu nastavu povijesti te dodatnu i redovnu nastavu engleskog jezika. Učili su o tradicijskim plesovima partnera, nošnji i običajima, ali su predstavili i hrvatske tradicijske plesove, običaje i nošnje. Tijekom ove mobilnosti učenici su imali priliku razvijati svoje komunikacijske vještine, predstaviti svoje mjesto i državu te naučiti puno o školi, zanimljivostima i običajima domaćina.

U sklopu mobilnosti  učenici su  posjetili Companhia des Lezirias gdje su učili o održivoj proizvodnji i važnosti očuvanja biološke raznolikosti te su kušali domaće specijalitete. Companhia des Lezirias bavi se proizvodnjom pluta, vina, maslinovog ulja, riže,  uzgojem krava i bikova te na dijelu imanja imaju zaštićen rezervat za ptice i sve to bez korištenja pesticida.  Učenici su posjetili i Dino park, povijesni grad Obidos, Lisabon te mjesta Vila Franca de Xira i Samora Correia. Na svim lokacijama domaćini su im pripremili poučna predavanja i radionice. Osim učenja o zadanoj temi, cilj radionica je povezivanje i međusobna komunikacija učenika. Hrvatski učenici pokazali su snalažljivost u brojnim izazovima i aktivnostima, zavidnu razinu poznavanja engleskog jezika, odlične komunikacijske vještine te su se sprijateljili sa svim sudionicima projekta. Šest dana mobilnosti prošlo je jako brzo te je bilo i suza na rastanku.

Iduća mobilnost planirana je za svibanj ove godine u gradu Mersinu u Turskoj, a do tada vrijedni učenici iz Strizivojne nastavit će raditi na projektnim aktivnostima  pod vodstvom svojih učiteljica i uz podršku svih djelatnika škole koji svojim zalaganjem uvelike doprinose realizaciji  projekta. Jako dobru suradnju u sklopu projekta ostvaruju i s Općinom Strizivojna koja je velika podrška svim njihovim aktivnostima.

Mobilnost i sve aktivnosti u okviru projekta financirane su sredstvima  Europske unije u sklopu projekta Erasmus+ KA229 (KA229 - School  Exchange Partnerships) koje provodi Agencija za mobilnost i programe EU.

objavio: Marijela Đeri   datum: 16. 3. 2022.

« Svibanj 2024 »