Osnovni CAP  - radionica prevencije nasilja

U ponedjeljak 10. 6. 2024.  u Područnoj školi Soljak održana je CAP radionica za učenike 4.a i 4.b razreda i KRO Soljak. Radionicu su vodile učiteljice Ivana Goluža, Zora Leko Mlivić i Itana Tomšić.

CAP je jedan od najobuhvatnijih i najinovativnijih programa prevencije nasilja nad djecom u svijetu. Cilj programa je djeci i odraslima pružiti točnu informaciju o zlostavljanju. Temelji se na osnovnoj filozofiji da djeci treba pružiti pozitivnu podršku i naučiti ih kako da se sama zaštite, kako ne bi bila potpuno ovisna o odraslima. U Hrvatskoj CAP program je prisutan od 1999. godine, a uvela ga je udruga roditelja „Korak po korak“.

U sklopu tog programa održan je i roditeljski sastanak na kojem su roditelji educirani i upućeni u aktivnosti koje se na radionicama izvode. Radionice za djecu organizirane su kao kratki igrokazi nakon kojih slijedi analiza prikazanog i utvrđivanje postupaka u ponašanju, koje djeca trebaju primijeniti ukoliko se nađu u nepoželjnoj situaciji. Djeca kroz radionice uče kako reći NE! te kako zadržati svoja prava da budu JAKI, SIGURNI I SLOBODNI.

Osnovni Cap program ove je godine prvi puta proveden u našoj školi. Radionica je ocijenjena vrlo uspješnom, a učenici su obogaćeni znanjem prepoznavanja opasnih situacija i alatima kako se iz istih uspješno obraniti.

Izvor:

objavio: Robert Francem   datum: 17. 6. 2024.

« Srpanj 2024 »