Povijest kroz medije

U sklopu projekta “DRUŠTVENI I S(te)MART” za rad s darovitim učenicima, osim aktivnosti kojima smo obilježili Dan darovitih učenika, nastavili smo provoditi i druge STEM aktivnosti za populariziranje ovog područja učenicima nižih razreda. Radionicu  „Zabavna i poučna matematika“ za učenike 2.a razreda održale su Ljubica Juroš, nastavnica Matematike i Fizike te Ivana Soldo Klanac, nastavnica Biologije i Kemije uz visokomotivirane učenice 5. razreda.

Osim STEM područja, pedagog Marko Damjanović i knjižničarka Marija Sudić proveli su projekt „Povijest kroz medije“ s učenicima koji pohađaju izvannastavne aktivnosti Mladi arheolozi i Novinarska skupina dana 8. svibnja 2024. godine. Cilj projekta bio je istražiti te prikazati istaknutu osobu iz prošlosti, odnosno važan povijesni događaj proučavajući različite izvore (udžbenik povijesti, enciklopedije i drugu stručnu literaturu, novinske članke, videozapise, filmove i sl.). Odabrani povijesni događaj bio je pad berlinskog zida, a istaknute osobe izumitelji Slavoljub Penkala i Nikola Tesla. Istraživanjem života, rada i postignuća izumitelja u sklopu projekta provedena je aktivnost za darovite učenike. Učenici su podijeljeni u tri grupe, a svaka skupina imala je drugačiji zadatak. Prva skupina trebala je istražiti život i postignuća Slavoljuba Penkale te na temelju prikupljenih podataka izraditi plakat. Druga skupina istraživala je pad berlinskog zida koji je prikazala pisanjem članka sa senzacionalističkim naslovom. Posljednja, treća skupina imala je zadatak istražiti Nikolu Teslu te izraditi njegov Instagram profil. Nakon odrađenog zadatka, svaka skupina predstavila je svoj rad drugima. Radovi su postavljeni na panoe u hodniku škole kako bi ih mogli vidjeti i ostali učenici naše škole.

Marija Jurić, školska psihologinja

objavio: Marijela Đeri   datum: 15. 5. 2024.

« Srpanj 2024 »