Mobilnost naših učiteljica u Belgiju u sklopu Erasmus+ projekta Digital Culture and Heritage

U vremenu od 6. do 11. studenog 2022. učiteljice Melita Vragolović, Marija Jurić i Zrinka Racić u sklopu Erasmus+ projekta pod nazivom Digital Culture and Heritage sudjelovale su u mobilnosti u mjesto Dilsen – Stokkem u Belgiji. U mobilnosti su sudjelovali i učitelji iz škola partnera iz Poljske, Portugala, Turske i Sjeverne Makedonije, a domaćini su bili učitelji i učenici iz Belgije. Sam projekt  financiran je sredstvima Europske unije u sklopu Erasmus+ projekta.

Cilj ove mobilnosti je dogovor oko budućih aktivnosti, upoznavanje s belgijskim obrazovnim programom te učenje o materijalnoj i nematerijalnoj kulturi mjesta Dilsen – Stokkem i okolnih mjesta u Belgiji, ali i u susjednoj Nizozemskoj.

Učitelje su u školi dočekali učenici i djelatnici škole te su svi sudionici imali priliku prisustvovati nastavi u školi Stedelijke Humanior u Dilsen – Stokkemu.  Dilsen – Stokkem je mjesto nastalo spajanjem 5 manjih mjesta, ima 20.454 stanovnika, a škola koju smo mi posjetili broji oko 1200 učenika te nije jedina škola u mjestu Dilsen – Stokkem. O samom mjestu, aktivnostima i događajima te zanimljivostima upoznala nas je gradonačelnica mjesta.

Osim upoznavanja sa školom i znamenitostima mjesta imali smo priliku  probati lokalne specijalitete, ali  i probati specijalitete iz svih krajeva svijeta koje su pripremili učenici škole domaćina. Sama Belgija je multikulturalna tako da u samom mjestu Dilsen – Stokkem živi 74 različite nacionalnosti. Osim samog mjesta imali smo priliku posjetiti gradove Bruxelles u Belgiji te Maastricht u Nizozemskoj, vidjeti njihove znamenitosti i naravno probati belgijske praline i vafle.

Naučili smo puno novog te dogovorili detalje za iduću mobilnost u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji.

Prije dolaska u Belgiju u našoj školi učenici su učili o toleranciji i različitosti te su se kroz pjesmu i kratke tekstove iznosili svoje mišljenje. Naši učenici su pisali na engleskom i njemačkom jeziku. Svi radovi učenika iz svih partnerskih škola planiraju se objaviti u zajedničkoj knjižici te u obliku video uratka. Zadatak naših učenika je izabrati jednu pjesmu koju su napisali učenici iz Poljske te snimiti kako ju recitiramo.

objavio: Robert Francem   datum: 17. 11. 2022.

« Lipanj 2024 »