Mobilnost naših učenika u Mersin u Tursku

Mobilnost naših učenika u Mersin

u Tursku

U periodu od 22. svibnja do 28. svibnja 2022. godine naše četiri učenice (Lea Andrijević, Iva Gavranović, Nora Gašpić i Maja Vragolović) u pratnji nastavnica Ivane Ćosić i Zrinke Racić sudjelovale su u mobilnosti učenika u sklopu Erasmus + projekta pod nazivom Digital Culture and Heritage koja se odvijala u mjestu Mersin u Turskoj. U projektu su sudjelovali učenici i nastavnici iz Belgije, Portugala, Poljske, Sjeverne Makedonije te Turske.

Naše učenice imale su priliku vidjeti kako izgledaju škole u Mersinu (posjetili smo dvije osnovne i dvije srednje škole), kako izgleda nastave te se naravno upoznati s učenicima iz partnerskih škola i škola domaćina. Domaćini su nas jako lijepo dočekali te su tijekom cijele mobilnosti bili izuzetno susretljivi i ljubazni.  Posjetili smo brojne znamenitosti samog grada Mersina, ali i okolnih mjesta. Najuzbudljiviji je bio posjet regiji Kapadokiji gdje su učenici imali priliku vidjeti muzej na otvorenom i tvornicu za izradu tepiha u kojoj su vidjeli kako izgleda izrada tepiha od pripreme svilenih niti do samog tkanja. Kako je izrada posuda od keramike izuzetno bitna za ovaj kraj, posjetili smo i obrtničku radionicu za izradu glinenih posuda. Učenici su se mogli okušati u izradi keramičkih posuda na tradicionalan način. Posjetili su i katakombe, džamije, obrtničku radionicu za izradu predmeta od kamenja i brojna druga mjesta. Također su imali priliku isprobati tradicionalnu tursku kuhinju. Domaćini su se potrudili te su roditelji učenika pripremili brojna tradicionalna jela. Svi smo bili oduševljeni koliko su jela ukusna te kako su lijepo aranžirana.

Jedan od bitnih elemenata svih mobilnosti je komunikacija učenika te su naši učenici pokazali izuzetne komunikacijske, ali i digitalne vještine. Učenice su sklopile nova prijateljstva te se u suzama oprostili od novih prijatelja. Ovo je jedno novo iskustvo za nas te se nadamo da će se prijateljstva sklopljena na ovom putovanju održati.

Mobilnost i sve aktivnosti u okviru projekta financirane su sredstvima  Europske unije u sklopu projekta Erasmus+ KA229 (KA229 - School  Exchange Partnerships) koje provodi Agencija za mobilnost i programe EU.

objavio: Marijela Đeri   datum: 3. 6. 2022.

« Lipanj 2024 »