Učenici koji sudjeluju u B1 aktivnosti Kreativni arheolozi posjetili su 15. siječnja 2025. godine Muzej vučedolske kulture pokraj Vukovara. Učenike je kroz Muzej proveo kustos-pedagog Krešimir Martinović. Nakon stručnog vodstva učenici su sudjelovali u radionici izrade vučedolske kućice. Pedagog ih je prvo upoznao s osnovnim informacijama o Muzeju i vučedolskoj kulturi. Vučedolska je kultura dio višeslojnog naselja koje je živjelo više ili manje intenzivno od neolitika do srednjega vijeka. Najintenzivniji život odvijao se ovdje u kasnom 4. i tijekom 3. tisućljeća prije Krista. Muzej je otvoren za javnost 2015. godine. Kroz 19 prostorija na izložbenoj površini od preko 1200 m² prezentirani su civilizacijski dosezi vučedolske kulture.
Nakon uvoda učenici su krenuli u vođeni obilazak. Teme obuhvaćene stalnim postavom su: geološki položaj Vučedola, naziv kulture, najraniji Indoeuropljani, stočarstvo, zemljoradnja, lov i ribolov, naselja, kuća, odjeća i tkanje, zanati i obuća, metalurgija, keramika, horizont, kalendar, grobovi, Vučedolac, religija, vučedolska kultura i istodobni svijet, nastajanje muzeja. Nakon obilaska učenici su imali priliku sudjelovati u radionici koju je također vodio muzejski pedagog.
Nakon obilaska muzeja učenici su sudjelovali u radionici izrade replike vučedolske kućice. Učenici su samostalno odabrali materijal za izradu te slijedili upute muzejskog pedagoga u svim etapama izrade. Učenicima se jako svidjela radionica, a neki su svoje kućice još „dorađivali“ i u svojim kućama.
Nakon posjeta Muzeja vučedolske kulture učenici su se uputili na zajednički ručak a potom u razgledavanje znamenitosti grada Vukovara koji su ih oduševile.
Kako im je bilo i što su vidjeli i naučili možete vidjeti u našoj eKnjižici kada kliknete na link niže. Također u kvizu izrađenom u digitalno alatu Kahoot možete i provjeriti svoje znanje.
https://read.bookcreator.com/cwFGs4MfYMU4gZpRiw2oRHKNM4f2/Dfj0bvNPQjWj6y08G_wqBw