AKTIVNOSTI  NA  PROJEKTU

"Obrazovanje za održivi planet"

U utorak, 9.3.2021. godine obavljena je još jedna aktivnost unutar projekta „ Obrazovanje za održivi planet“. Učenici naše škole, uz pomoć udruge Zeleni Osijek, posadili su sadnice u područnoj školi u Soljaku. Posađene su sadnice crnog i bijelog duda, lijeske i oraha. U ovoj praktičnoj aktivnosti, učenici su savladali postupak sadnje drvenastih sadnica i njihovo održavanje.  Prije same sadnje drveća, nastavnica biologije je održala nekoliko predavanja u kojima su učenici spoznali da je drveće je važan dio prirodnog krajolika, sprječava eroziju i odrone tla. Povoljno utječe na klimu u područjima, gdje su veliki šumski kompleksi. Drveće zadržava i čuva vodu u tlu, proizvodi kisik koji nam je neophodan za život, a veže ugljični dioksid pa tako smanjuju emisije ugljičnog dioksida u atmosferi. Ima estetsku ulogu, povoljno utječe na životnu i radnu sredinu. Drveće pomaže u očuvanju životinjskog svijeta. Iz drveća dobivamo lijekove, daje nam sjenu i štiti nas, čuva energiju. Šetnja prirodom, među drvećem, dokazano je dobra za mentalno i fizičko zdravlje. Studije su pokazale da su ljudi koji žive uz drveće – sretniji ljudi!

Najbolje vrijeme za sadnju stabla bilo je prije 20 godina, sada je drugi najbolji trenutak.

- Kineska poslovica –

Ivana Soldo Klanac

objavio: Marijela Đeri   datum: 15. 3. 2021.

« Listopad 2021 »

Koliko knjiga pročitaš mjesečno?