INTERPRETACIJA LEKTIRNOG DJELA „RUŽNO PAČE“

INTERPRETACIJA LEKTIRNOG DJELA

„RUŽNO PAČE“

Projekt "Književni poligon" provodi se u našoj školi od 2017. godine. Usmjeren je na poticanje čitalačkih navika i vještina kroz različite pristupe obradi lektire u okviru nastave Hrvatskoga jezika. Namijenjen je učenicima prvih četiriju razreda osnovnih škola. Razredni odjel 2.a je drugu godinu zaredom dio ovoga projekta. U mjesecu rujnu obradili su bajku Ružno pače Hansa Christiana Andersena. Interpretacija ovog lektirnog djela trajala je dva školska sata. U uvodnom dijelu učenici su odigrali igru „Pogodi pojam“ (R U Ž N O   P A Č E). Potom je učiteljica provela cjelovito čitanje bajke. Nakon izražavanja dojmova o pročitanoj bajci, razgovarali su o bajci kao književnoj vrsti i njezinim obilježjima. Uslijedila je interpretacija bajke Ružno pače i nastanak plana ploče. Učenici su kronološki izdvojili 9 najvažnijih događaja iz bajke. Na temelju izdvojenih događaja izradili su slikovnicu. Svaki je učenik ilustrirao i opisao jedan događaj iz bajke. Jedna je učenica izradila naslovnicu slikovnice. Uratke su uvezali i tako je nastala slikovnica 2.a razreda „Ružno pače“. Na kraju je provedeno vrednovanje za učenje tako što su učenici rješavali petominutni nastavni listić.

Ivana Mandarić

objavio: Marijela Đeri   datum: 13. 10. 2020.