Skupina darovitih učenika u Osijeku

Dana 22. svibnja 2018., godine školska psihologinja Marija Jurić i učiteljica Zora Leko-Mlivić sa skupinom darovitih učenika posjetile su Odjel za biologiju Filozofskog fakulteta u Osijeku. U Osijeku nam se pridružila i školska pedagoginja Zorica Pichler. U suradnji s docenticom Jasenkom Antunović Dunić na Odjelu smo imali zaista bogat program. Učenici su posjetili Laboratorij za entomologiju (proučavanje kukaca) i imali priliku vidjeti zbirke kukaca, opremu kojima se oni hvataju u svrhu istraživanja, saznati kako znanstvenici proučavaju komarce te što sve rade. Na Zavodu za ekologiju voda učenici su vidjeli herbarije, alge, biljke i gljive. Bilo je zanimljivo slušati kako se istražuju i što sve znanstvenici pri tome proučavaju. Također, učenici su vidjeli zbirke školjaka, prepariranih životinja, pod mikroskopom su mogli vidjeti što sve jede sova, čuti kako se glasaju žabe iz različitih dijelova Hrvatske te su imali priliku vidjeti sovu i orla prije procesa prepariranja. Na kraju, učenicima je najzanimljivije bilo u Laboratoriju za staničnu i molekularnu biologiju biljaka gdje su sudjelovali u eksperimentu izdvajanja DNK-a iz banane i kivija. Učenici su bili podijeljeni u dvije skupine te su uz pomoć docentice Antunović Dunić uspješno proveli eksperiment, a dok su čekali izdvajanje DNK-a iz voća mikroskopirali su pripremljene preparate biljaka. Naši učenici iznenadili su nas zanimanjem, idejama i znanjem.

Posjetili smo i Muzej likovnih umjetnosti povodom Međunarodnog dana muzeja koji je bio 18. svibnja te smo pod vodstvom muzejske pedagoginje Leonilde Conti razgledali izložbu o valpovačkim vlastelinima Prandau-Normann i na zanimljiv način čuli kako su donijeli dašak bečke elite u Slavoniju. Pogledali smo izložene portrete članova obitelji, a potom su učenici sudjelovali u radionici gdje su se okušali u crtanju i dovršavanju portreta. Moramo priznati da su neki zaista vješto prikazali viđeno.

Nakon iscrpnog programa, učenici su se opustili pogledom na Dravu uz sladoled te je uslijedio povratak kući. S obzirom na dojmove učenika, nastojat ćemo omogućiti učenja ovakve vrste i u budućnosti.

Marija Jurić, školska psihologinja

objavio: Marijela Đeri   datum: 28. 5. 2018.