EKO PROJEKT: KRUG DO SRCA ZEMLJE

EKO PROJEKT:

KRUG DO SRCA ZEMLJE

Naša osnovna škola „Ivana Brlić Mažuranić“ u Strizivojni je već 8. godinu zaredom uključena u program Međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj. Ove godine stječemo srebrni status na što smo izuzetno ponosni. U sklopu ove školske godine sudjelovali smo u različitim eko projektima.

Cilj svih naših projekata prvenstveno je eko djelovanje i edukacija s obzirom da nam je primarna tema otpad i njegovo zbrinjavanje. Uz papir, plastične boce i čepove, tetrapak ambalažu i baterije, od ove godine započeli smo i s prikupljanjem biootpada.

Projekt biootpada podijeljen je i odrađen u nekoliko faza .

1. Prva faza bila je izrada kompostišta.

2. Druga faza projekta bila je edukacija i upravljanje kompostom i kompostnom hrpom. Uz pomoć učiteljice Marine Smetiško djeca su izradila edukativni pano koji su izložili u holu škole. Na njemu je obuhvaćeno sve što bi trebali znati u vezi biootpada: što spada, a što ne spada u biootpad, koje su posljedice pravilnog, a koje nepravilnog odlaganja biootpada, za što se sve biootpad može upotrijebiti, na koji način se rukuje i upravlja kompostnom hrpom kako bi dala najbrže i najbolje rezultate i sl. Također, izrađeni su edukativni letci pomoću kojih su djeca upoznavala i roditelje s onime što treba prikupljat i u bioo tpad.

3.Treća faza projekta označila je kreativni eko duh naših učenika. U ovoj fazi učenici mlađe kreativne grupe, koju vodi učiteljica Zora Leko - Mlivić, izradili su bio eko kantice. Upotrijebili smo obične plastične kantice od različite prehrambene ambalaže iz školske kuhinje i oblijepili ih te ukrasili eko mislima, eko porukama i eko činjenicama koje su se širile i nadopunjavale tijekom trajanja projekta.

4. Četvrta faza projekta je konkretno prikupljanje otpada koje smo pokrenuli povodom 22. travnja na Dan planete Zemlje i tako obilježili njezin rođendan.U ovoj fazi projekta učenici su prikupljeno granje i otpad iz školskog dvorišta i kuhinje usitnili pomoću uređaja  „drobilica grana“ koji smo kupili upravo za ovu svrhu.

Učenici su spomenute napunjene eko kantice donijeli u školu i istresli sadržaj u kompost  te odložili kanticu ponovno u dežurnicu kako bi se prikupljanje biootpada nastavilo i kružilo do kraja školske godine. Kantice su također mogli prema želji ukrasiti i oblijepiti vlastitim eko porukama.

Projekt započinje s novim krugom do srca Zemlje i iduću školsku godinu.

5. Peta faza i završna faza projekta tek će se ostvariti. Naime, zreli biootpad/biokompost planiramo koristiti u korist naše školske zadruge „Strizivojna“.

objavio: Marijela Đeri   datum: 3. 5. 2018.