18.11. – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

I ove školske godine učenici i djelatnici OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ obilježili su jedan od najtužnijih dana u novijoj hrvatskoj povijesti. Tog dana hrabri grad i njegovi još hrabriji građani i branitelji prestali su pružati otpor daleko nadmoćnijem neprijatelju.  U sjećanje i vječnu zahvalu za njihovu nesebičnu žrtvu i hrabrost, učenici i djelatnici zapalili su lampione ispred škole i prisjetili se te davne 1991. godine kroz kratke filmove i plakate.

Bitka za Vukovar je najveća i najkrvavija bitka u Domovinskom ratu. To je bila 87-dnevna opsada hrvatskog grada Vukovara od strane Jugoslavenske narodne armije, uz pomoć srpskih paravojnih snaga od kolovoza do studenog 1991. godine tijekom Domovinskog rata. Bitka je završena porazom lokalnog Zbora narodne garde, velikim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima i progonom hrvatskog stanovništva. U bitci je poginulo između 2.900 i 3.600 ljudi.

Iako je bitka bila značajan i simbolički gubitak za Hrvatsku, koja nije povratila kontrolu nad gradom do 1998. godine, to je, također, bila pobjeda, koja je koštala JNA i pomogla da Hrvatska dobije međunarodnu potporu za svoju neovisnost. Budući da je široko štovana kao ključni trenutak u tijeku Domovinskog rata, to je pirova pobjeda Jugoslavenske narodne armije nad hrvatskim braniteljima Vukovara.

Dan sjećanja na Vukovar

Razredna nastava

Učenici razredne nastave naše škole obrađivali su temu  „Vukovar“ preko  njima primjerenih sadržaja.

Čitali su tekstove Siniše Glavaševića o Vukovaru i govorili o značaju žrtve Vukovara za obranu naše domovine. Izrađivali su plakate i sređivali školski pano na temu Vukovara.

Dan  sjećanja na Vukovar obilježili su  paljenjem lampiona ispred škole. Svaki razred je posebno od lampiona načinio jedno slovo i odao počast molitvom i minutom šutnje za žrtve pale u Vukovaru.

Neka u našim srcima  i u našem mjestu svijetli Vukovar! Neka im je vječna slava i hvala!

Janja Raguž

objavio: Marijela Đeri   datum: 20. 11. 2017.

« Ožujak 2024 »