I ove godine provodimo „Književni poligon“

I ove godine provodimo

„Književni poligon“

Ove nastavne godine provodimo projekt “Književni poligon” koji se održava po drugi puta, ovaj put u proširenom izdanju. Cilj je projekta poticanje čitalačkih navika kod učenika prvih četiriju razreda osnovnih škola.  I ovoga puta pokušat ćemo nešto kreirati inspirirani književnim predlošcima. Lektirama ćemo pristupiti na analitički i produktivni način, a očekuju nas crtanje i slikanje, gluma, radio drame, novinarstvo, TV emisije i literarni rad. I ove godine projekt realiziramo s osječkom udrugom „Klikeraj“ te smo ponosni što je naša ideja otplovila i u ove slavonske škole: OŠ „Vođinci“, Vođinci; OŠ Ane Katarine Zrinske, Retkovci; OŠ Stjepana Cvrkovića, Stari Mikanovci; OŠ Ante Starčevića, Viljevo; OŠ Josipa Kozarca; Semeljci (PŠ Kešinci); OŠ Vladimira Nazora, Vinkovci; OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac; OŠ „Ivan Kozarac“, Nijemci; OŠ „Grigor Vitez“ Osijek te OŠ Josipa Antuna Ćolnića, Đakovo.

Ovaj puta izdvajamo obradu lektire „Družba Pere Kvržice“ u 4.b razredu kojeg vodi učiteljica Katica Validžić.

LEKTIRA: Družba Pere Kvržice

„Nakon čitanja dječjeg romana učenici su u vrećici donijeli predmete, slike, odjeću, namirnice … sve što su našli kod kuće a što ih asocira na djelo „Družba Pere Kvržice“.

Na satu smo zaigrali igru „U vreći imam….., zato što je u romanu…“. Učenici su iz vrećice izvlačili predmete i objašnjavali zašto su ponijeli upravo taj predmet. U vrećici su bili brašno, staklena kugla, cvijeće, igračka medvjedića, šilo, fotografija trešnje, lišće, šeširi, bomboni…

Kroz igru smo analizirali likove, vrijeme i mjesto radnje, temu djela, redoslijed događaja te poruku pročitanog dječjeg romana.

Sadržaje smo povezali  s prirodom i društvom i pokusima i istraživanjima koje smo provodili na satu.

Stvaralačkim zadatkom, koji je uslijedio radom u paru, učenici su pokazali svoju kreativnost, stvaralaštvo i maštu. Nastale su zanimljive priče: „ Nova pustolovina Perine družine“; „ Perine nove pustolovine“; „Kada bih imali  družinu mi bismo…“.

Katica Validžić, učiteljica 4.b

Nakon ovih zanimljivih i praktičnih aktivnosti vjerujemo kako će učenici lakše posegnuti za novim lektirnim naslovima te im čestitamo na uspješnoj provedbi lektire.

Marija Jurić, školska psihologinja

objavio: Marijela Đeri   datum: 29. 10. 2018.

« Ožujak 2024 »