Dan škole

Ovogodišnji dan škole, obilježen 8. lipnja 2018. s početkom u 11 sati protekao je u slavljeničkom srebrenom statusu naše Eko škole.

Prvi put zelenu eko zastavu i eko status naša škola dobila je 30. travnja 2010. godine. Osam godina nakon toga  s ponosom smo podigli novu zelenu zastavu i njome ovjekovječili zasluženi srebrni status koji smo stekli svojim eko trudom, radom, načinom života i obrazovanja.

MEĐUNARODNE EKO-ŠKOLE  jedan su od najznačajnijih modela suvremenog odgoja i obrazovanja za okoliš, a njihova je zadaća odgojiti mlade naraštaje osjetljive na pitanja okoliša jer će upravo oni donositi važne odluke o razvoju društva u budućnosti.

STATUS EKO-ŠKOLE  je sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini. Škole koje brigu za okoliš promiču u trajnu vrijednost i način življenja dobivaju certifikat i zelenu zastavu sa znakom Eko-škole.

U radu Eko škole sudjeluju svi djelatnici i učenici, pa su stoga i na samoj proslavi škole sudjelovali svi. U prvom dijelu programa koji je bio posvećen podizanju zelene zastave okupljenima su se obratili voditeljica eko škole Itana Tomšić, načelnik općine Strizivojna Josip Jakobović – ujedno i kum zastavi, te ravnatelj škole Andro Mršić. U svojim obraćanjima zahvalili su se svima na suradnji i aktivnostima vezanim uz djelovanje Eko škole te izrazili entuzijazam i nadu u nastavak dobre međusobne suradnje i novih eko aktivnosti. Posebne zahvale išle su našim vanjskim suradnicima, našim kumovima: Strizivojna Hrast d.o.o., Komunalnom poduzeću Runolist d.o.o. i gospodinu Josipu Abramoviću  te općini Strizivojna i načelniku Josipu Jakoboviću, kao i Udruzi Različak na čelu s gospodinom Hrvojem Glavačevićem. Zahvalili smo se i dr. Anti Kutli, predsjedniku Udruge Lijepa Naša, gospođi Biljani Pavlović, regionalnoj koordinatorici  i gospodinu Josipu Gregcu, stručnom suradniku Udruge Lijepa naša iz Zagreba, što su svojom angažiranošću i suradnjom s nama kroz ove godine oživotvorili ovaj vrijedan projekt u našoj školi.

Nakon govora i zahvala, svečano je podignuta zelena zastava uz podlogu Eko himne naše škole u izvedbi školskog zbora.

Drugi dio programa prošao je u prigodnim pjesmama, igrokazima i recitacijama naših vrijednih učenika i učiteljica koje su ih pripremala.

Tako smo poslušali naš veliki zbor koji vodi profesorica Đurđica Spajić s pjesmama „Lijepa naša domovino“, „Eko himna“ i „Prepoznat ću ljubav“, te mali zbor učiteljice Ivane Mandarić s pjesmama „Moja škola“ i „Život nije siv“. Plesom su nas uveselili učiteljica Katica Validžić sa svojom Ritmičkom skupinom uz pjesmu „Ti si moja prva ljubav“ i učiteljica Darinka Vučković s mažoretkinjama i pjesmom „Little MIX Black magic“.

Pogledali smo i dva igrokaza. „Suvremenu Crvenkapicu“ uvježbala je Dramska skupina učiteljice Janje Raguž, a „Šumu Striborovu“ donijele su nam učiteljice Zora Leko – Mlivić i Itana Tomšić sa svojim malim glumcima. Mali recitatori učiteljice Jasmine Špehar uvježbali su recital „Eko spremnici“, a Marija Ivanetić pročitala je svoj rad s ovogodišnjeg Lidrana, koji je predložen za državnu smotru Lidrana „Priča moje bake“. Sve nas je oduševio Filip Damjanović svojim krasnoslovom pjesme „Bog“ Zvonimira Baloga koji je s njim uvježbala profesorica Sanja Šalinović - Klasović.

Svoj doprinos danu škole dali su i naši učenici uključeni u rad Glazbene škole pod voditeljskom palicom profesora Vlade Čatića, a folklorni dio programa uveličala je mlađa skupina KUD-a „Šokadija“ spletom kola, koje je uvježbala voditeljica Barbara Ivanetić.

Nakon programa ravnatelj je podijelio zahvalnice i priznanja, te posebno zahvalio Koordinatorima Itani Tomšić, Meliti Vragolović i Zori Leko Mlivić na velikom trudu kako bi protokol protekao u zanimljivom tonu. Također i ove godine  naši osmaši su nam pripremili svoj oproštajni govor i pjesmu.

Poseban dio programa bio je otvaranje izložbe likovnih radova našeg darovitog učenika Marka Markotića. Marko je završio osmi razred i njegovo će se obrazovanje nastaviti u nekom drugom gradu, no sigurni smo da će ga njegove boje i kist uvijek podsjećati na mjesto u kojemu je proveo djetinjstvo, njegovu Strizivojnu. Želimo mu puno inspirativnih trenutaka te puno uspjeha u daljnjem obrazovanju!

Tekst; Itana T.

Foto; Ižaković M.

Knežević I.

objavio: Marijela Đeri   datum: 15. 6. 2018.